سرخط خبرها
خانه / صنایع جانبی

صنایع جانبی

  • شرکت تهیه و تولید خوراک دام کارون:

این شرکت در سال ۱۳۶۰ به منظور تولید سالانه ۱۸۰ هزار تن خوراک دام با استفاده از تفاله نیشکر تأسیس شد. عملیات اجرایی آن در زمینی به وسعت ۱۲ هکتار در جوار کارخانه نیشکر کارون در ۲۲ بهمن ماه ۱۳۶۶ به اتمام رسید و اولین دوره بهره برداری آن نیز در همان سال آغاز شد. اهداف این شرکت تأمین بخشی از خوراک دام منطقه و صادرات این محصول به کشورهای حاشیه خلیج فارس می­باشد.

  • شرکت غیرنیشکری کارون:

به منظور عمران و احیاء حدود ۷۰۰۰ هکتار از اراضی بایر شرکت کشت و صنعت کارون، در جهت توسعه گیاهان زراعی، باغی و همچنین دامپروری و پرورش طیور و صنایع وابسته به کشاورزی، مبادرت به تأسیس شرکت تولیدات کشاورزی و دامپروری نی آباد شد. با شروع فعالیت شرکت، علاوه  بر تولید محصولات کشاورزی از جمله: گندم، ذرت، دانه­های روغنی، میوه، صیفی، تولید گل، نهال کاری، نگهداری از معادن ماسه شویی و تولید مصالح ساختمانی نیز به این شرکت محول گردید. مضافاً این شرکت دارای ۱۷۵ هکتار جنگل اکالیپتوس و ۱۶۰ هکتار باغ مرکبات می باشد.

  • شرکت ماهی کارون:

شرکت ماهی کارون در تاریخ ۱۸/۱/۶۱ بصورت سهامی خاص تأسیس شده و به شماره ۴۴۲۷۶ در اداره ثبت شرکت­ها و مالکیت صنعتی تهران به ثبت رسیده است. مرکز اصلی و فعالیت شرکت در دیمچه بوده و در حال حاضر جزء واحدهای تجاری فرعی شرکت کشت و صنعت کارون می­باشد. سرمایه ثبتی شرکت مبلغ ۸۰۰ میلیون ریال بوده که ۹۹٫۷۵ درصد آن متعلق به شرکت کشت و صنعت کارون می­باشد. موضوع فعالیت اصلی این شرکت عبارت است از پرورش و بهره برداری حیوانات آبزی یا هر نوع دام و طیور، ایجاد مزارع و تأسیسات و تجهیزات جنبی دریاچه­ها و آشیانه­های مربوطه برای ماهی­ها و پرندگان و تکثیر و فروش این قبیل حیوانات به موجب پروانه بهره برداری شماره ۹۲۷/۶۶دم مورخ ۲۴/۳/۶۶ که توسط سازمان شیلات صادر شده است.

مساحت استخرهای این شرکت بالغ بر ۴۰۰ هکتار است که حدود ۳۷۲ هکتار از آنها به امر پرورش ماهی اختصاص یافته و مابقی برای نگهداری ماهی­های مولد، بچه ماهی و لارو استفاده می گردد. ظرفیت اسمی این شرکت بالغ  بر ۱۱۰۰ تن در سال می باشد. محصولات این شرکت در حال حاضر عبارتند از: ماهی­های آمور، فیتوفاگ، کپور و بنی.

  • شرکت تولید نئوپان کارون:

شرکت نئوپان کارون با سرمایه اولیه ده میلیون ریال در سال ۱۳۶۰ به وسیله بانک صنعت و معدن و شرکت کشت و صنعت کارون در مجاورت انبار باگاس شرکت تهیه و تولید خوراک دام کارون تأسیس و پس از خرید، نصب و راه اندازی ماشین آلات در سال ۱۳۶۴ به بهره برداری رسید. سهامدار عمده شرکت در حال حاضر شرکت مادر تخصصی صنایع چوبی و سلولزی پارس (وابسته به بنیاد مستضعفان) می­باشد. ظرفیت اسمی خط تولید ۱۰۰ متر مکعب نئوپان از باگاس در روز بوده و ظرفیت اسمی سالانه آن۲۰۰۰۰ متر مکعب می­باشد.

  • شرکت کاغذ سازی کارون:

علیرغم آنکه کار احداث این شرکت از سال ۱۳۶۸ آغاز شده، متاسفانه هنوز پایان نیافته و در صورت آغاز فعالیت عملی، قادر است ضمن پیشگیری از اتلاف بخش عمده ای از باگاس تولیدی، سالانه حدود ۵۰۰۰۰ تن کاغذ و ۳۰۰۰۰ تن خمیر کاغذ را نیز تهیه و به بازار داخلی عرضه نماید.

این شرکت در سالهای اخیر به بخش خصوصی واگذار شده است.

  • کارخانه تولید فورفورال:

ساخت این کارخانه که وابسته به شرکت نفت بهران است در سال ۱۳۸۳ آغاز و در سال ۱۳۸۶ به بهره برداری رسید. هدف از احداث آن که در مساحتی بالغ  بر ۷ هکتار می باشد، تولید ماده با ارزش فورفورال با ظرفیت ۲۵۰۰ تن در سال از باگاس است که علاوه بر تأمین بخشی از نیاز داخلی، امکان صادرات آن نیز وجود دارد.