سرخط خبرها
خانه / روابط عمومی / گفتگو با مهندس ایرج علیقلی کهیش معاونت کشاورزی شرکت کشت و صنعت کارون در خصوص عملکرد واحد های چهارگانه کشاورزی و مشکلات پیرامون این حوزه در دوره های کشت ، داشت و برداشت

گفتگو با مهندس ایرج علیقلی کهیش معاونت کشاورزی شرکت کشت و صنعت کارون در خصوص عملکرد واحد های چهارگانه کشاورزی و مشکلات پیرامون این حوزه در دوره های کشت ، داشت و برداشت

آقای مهندس با تشکر از وقتی که در اختیار ما قرار دادین لطفاً بفرمائید:

تاثیر تنش های آبی سال جاری بر محصول شرکت را چگونه ارزیابی می کنید؟
طبیعتاً مزارع شرکت کارون همانند مزارع سایر شرکتهای نیشکری و حتی کشاورزی کل استان تحت تاثیر کمبود آب سال جاری قرار گرفته که اگر بخواهیم بصورت خلاصه وار به آن اشاره کنیم می توان مشکلات به بار آمده را در سه محور جستجو نمائیم که عبارتند از؛ تاثیر کمبود قابل توجه آب بصورت مستقیم بر عدم تامین نیاز آبی محصول نیشکر که مطابق آمار موجود کل آب تحویلی به شرکت حدود ۵۷ درصد سال گذشته بوده و از طرفی مساحت آبیاری شده مزارع نیز حدود ۶۰ درصد سال گذشته است. مشکل بعدی نوسان آب در خلال شبانه روز بوده که عملاً بدلیل برهم زدن مرتب تنظیمات دریچه های آبیاری، مدیریت انتقال و توزیع آب مزارع را با چالش مهم مواجه کرده با این توضیح که طول کانالهای درجه یک و دو شرکت به چند صد کیلومتر می رسد و از طرفی بدلیل مشکلات زیاد این شبکه آبیاری حتی در شرایط نرمال هم حدود ۱۵ درصد تلفات آب دارند. سومین مشکل نشات گرفته از زمان ورود آب سهمیه بندی شده به مزارع شرکت از اواسط اردیبهشت سال جاری بوده که تاثیر مخربی بر عملیات کوددهی مزارع گذاشته است، بعبارتی بهتر عملاً فرصت کوددهی نوبت اول مزارع نیشکر از دست رفت و مزارع شرکت نهایتاً نتوانستند سهمیه روتین کود ازت خود را در زمان مناسب دریافت نمایند. به هر حال بدلیل ارتباط تنگاتنگ تولید نیشکر با مصرف کود ازت بخشی از رشد به همین دلیل بخصوص در اوایل دوره رشد ضایع گردید.
با عنایت به صحبت های جنابعالی می توان چنین نتیجه گیری کرد که در سال جاری باید شاهد افت شدیدی در رشد نیشکر شرکت باشیم؟
با عنایت به برنامه ریزهای بعمل آمده در قالب برنامه چشم انداز ۵ ساله شرکت مقرر شده بود در سال جاری از مساحت داشتی بالغ بر ۱۹۴۵۰ هکتار و پس از کسر ۴۰۰ هکتار مزرعه بذر به مساحت قابل برداشت ۱۹۴۰۰ هکتاری با عملکرد متوسط ۹۴ تن در هکتار برسیم که تولید نیشکری بالغ بر ۱۷۹۵۸۱۹ تن را برای شرکت بدنبال داشت و در این ارتباط مقدمات کار نیز چه در بخش کشاورزی برای تولید نیشکر مزبور و چه در بخش صنعت برای پذیرش بموقع آن مهیا گشته بود، منتهی از اواخر سال ۹۶ و پس از آنکه، به مدیریت شرکت ابلاغ شد که حداقل با ۲۰ درصد کاهش آب دریافتی نسبت به سال گذشته مواجه خواهید شد، تصمیم بر آن شد تا اولاً سطح داشت مزارع به ۱۸۸۵۰ هکتار کاهش یابد و از طرفی تمهیدات لازم جهت صرفه جوئی در آب مصرفی و همچنین بازیافت بخشی از کمبود آب از زهکش های روباز اتخاذ گردد. به هر حال در هفته های آغازین داشت سال جاری، بدلیل عدم تخصیص آب برای مزارع شرکت و تاخیر در شروع کود اول، رشد مزارع شرکت هفته به هفته در قیاس با سایر شرکتها عقب افتاد تا هفته دهم که رشد کلی مزارع شرکت کارون در بین ۱۰ شرکت نیشکری استان به رتبه هشتم تنزل یافت. برای ادامه کار دو تصمیم مشخص فراروی شرکت بود؛ یا باید مجدداً سطح داشت مزارع را متناسب با میزان آب دریافتی کاهش می دادیم و یا اینکه با حفظ مساحت فعلی، کاهش معنی دار عملکرد نسبت به برنامه را پذیرا می شدیم. در حالت اول علیرغم آنکه عملکرد نیشکر در شرایط مناسب قرار می گرفت، منتهی ضمن کاهش تولید سال جاری بخش قابل توجهی از مساحت داشت آینده نیز از دست می رفت که برای جبران آن باید چند سال زمان صرف می شد تا مجدداً سطح داشت را به میزان قبلی برگردانیم. در حالت دوم بدلیل کاهش قابل توجه آب و عدم تناسب میزان آن با نیاز واقعی مزارع، پیش بینی می شد که عملکرد کلی مزارع افت معنی داری با برنامه داشته باشد، منتهی حسن کار این بود که تولید سالهای بعد بدلیل حفظ سطح داشت مزارع تضمین می شد. با این وجود یک ماه قبل تصمیم بر آن شد تا حدود ۴۶۰ هکتار از مزارعی که در شرایط آیش قرار داشتند از مساحت داشت حذف شوند.
در حال حاضر شرایط رشدی مزارع شرکت در قیاس با سایر شرکتها در چه جایگاهی قرار دارد؟
با عنایت به مشکلات مشروح فوق، جلسات متعددی در حضور مدیریت محترم شرکت و مدیران و دست اندر کاران بخش کشاورزی انجام و سیاست های انقباضی در نحوه مصرف آب آبیاری و نظارت بر مصرف این نهاده با ارزش به مرحله اجرا در آمد، از طرفی با راه اندازی ۴۷ دستگاه پمپ دیزل و یا برقی بالغ بر ۶ متر مکعب در ثانیه آب از زهکش های روباز استحصال و با مخلوط کردن به آب موجود در کانالها، بخشی از کمبودهای آب جبران گردید. نتیجه آنکه در حال حاضر که در هفته هیجدهم رشد هستیم، جایگاه رشد مزارع شرکت از رده پایانی جدول به رده دوم ارتقاء یافته است. هرچند در حال حاضر حدود ۲۰ سانتی متر از رشد سال گذشته عقب هستیم و پیش بینی می شود این عقب ماندگی رشد با کمی افزایش تا پایان دوره رشد نیز حفظ گردد، منتهی در مقام مقایسه با سایر شرکتها می توانیم با افتخار اعلام کنیم که توانسته ایم کمترین افت رشد را نسبت به سایر شرکتها با سال گذشته داشته باشیم.
پیش بینی شما از تولید نیشکر سال جاری و میزان ضرر و زیان ناشی از عدم تحقق برنامه زمان بندی پنج ساله چیست؟
با عنایت به اینکه در سال جاری حدود ۴۰۰ هکتار از مزارع صرف تهیه قلمه می شود و در آن صورت مزارع قابل بهره برداری شرکت به ۱۷۹۰۰ هکتار بالغ خواهد شد، پیش بینی می شود از این سطح حدود ۱۴۰۰۰۰۰ تن نیشکر تولید گردد که با برنامه چشم انداز حدود ۳۹۵۰۰۰ تن نیشکر اختلاف دارد و بدلیل عدم تولید شکر مربوط به این افت تناژ، حدود ۱۱۲ میلیارد تومان به منابع درآمدی شرکت آسیب مستقیم وارد می شود.
کشت سال جاری در چه مساحتی برنامه ریزی شده است؟
از آنجائیکه نقش کشت جدید در عملکرد هر سال غیرقابل انکار و بسیار مهم است، بنابراین تلاش شده علیرغم فقدان وجود آب برای ماخار مزارع، آماده سازی حدود ۲۷۰۰ هکتار از مزارع بدون انجام عملیات ماخار و با استفاده از رطوبت ناشی از بارشهای زمستانه و بهاره به مرحله اجرا در آید. از طرفی بدلیل کمبود آب موجود تصمیم بر آن شد تا عملیات کشت با استفاده از ۱۵ گروه کشت از تاریخ ۱۰ شهریور شروع شود. هرچند هدف اصلی ما کشت در سطح ۴۰۰۰ هکتار بوده، منتهی بدلیل کمبود آب و تاخیر در ماخار بموقع سایر مزارع قطعاً نمی توان کل اراضی مدنظر را تا نیمه مهرماه به زیر کشت نیشکر برد.
اگر نکته ناگفته ای مرتبط با تولید سال جاری شرکت دارید بفرمائید؟
اولاً بر خود لازم میدانم از حمایت های مدیریت و اعضای محترم هیئت مدیره شرکت و رهنمودهای جناب آقای مهندس بهرامی و تلاش مجدانه مدیران و پرسنل محترم بخش کشاورزی، مهندسی و همچنین تحقیقات، تجهیزات مکانیکی، حراست و بازرگانی که بصورت مستقیم یار و یاور ما در عرصه تولید نیشکر بوده اند تشکر نمایم و اعتقاد دارم که سال سختی پیش رو داریم چون اولاً هزینه ها با شدت در حال افزایش است منتهی تولید و درآمد ناشی از آن کمتر از سال گذشته است. در سال جاری تصمیم بر آن داریم که متفاوت از سال گذشته در جهت کاهش ضایعات برداشت نیشکر اقدام نمائیم تا بتوانیم بخشی از کاهش تولید را از این طریق جبران نمائیم. از طرفی آرزو دارم که مسئولین وزارتخانه های ذیربط در امر قیمت گذاری شکر به این نکته اذعان داشته باشند که نحوه قیمت گذاری فعلی بر خرید شکر از کارخانجات نه به نفع تولیدکننده است و نه مصرف کننده بلکه دلالان خرید شکر ذینفع ترین افرادی هستند که تنها بواسطه توان نقدینگی خود، قیمت نهائی فروش شکر به مصرف کننده را تعیین می کنند.

                                                                       روابط عمومی و ارتباطات

همچنین ببینید

بحران کم آبی درکشت و صنعت کارون و قول مساعد مسئولین محلي

?در پی خبر بحران کم آبی و تهدید مزارع نیشکر در بزرگترین مجتمع تولید شکر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *