سرخط خبرها
خانه / روابط عمومی / گفتگو با مهندس ایرج علیقلی کهیش معاونت کشاورزی شرکت کشت وصنعت کارون

گفتگو با مهندس ایرج علیقلی کهیش معاونت کشاورزی شرکت کشت وصنعت کارون

جناب آقای مهندس با تشکر از جنابعالی و همه همکاران خدوم جمعی حوزه کشاورزی که عملیات تهیه زمین وکشت نیشکر را در گرمای طاقت فرسای خوزستان با همتی مضاعف به پایان رساندیدلطفابفرمایید تاریخ شروع کشت سال جاری و سطح آن چه مقداربوده است؟
کشت سال جاری در تاریخ اول شهریور شروع و این عملیات عملاً در تاریخ ۱۵ مهرماه (بجز در محدود مساحتی از مزارع واحد کشاورزی) در سطح ۴۹۵۵ هکتار به اتمام رسیده است.
کیفیت عملیات کشت سال جاری را چگونه ارزیابی می کنید؟ اگر مثبت بوده چه عواملی را در موفقیت کشت امسال دخیل می دانید؟
هرچند هنوز زود است که در خصوص کیفیت کل عملیات کشت قضاوت نمائیم و طبق روال همه ساله پس از جوانه زنی کامل کل مزارع کشت شده به تفکیک مزرعه و قطعه توسط همکاران امور تحقیقات نمره دهی می شوند، منتهی با توجه به مشاهده جوانه زنی مزارع زود کشت، می توان امیدوار بود که در سال جاری نیز کشت موفقی همانند دو سال گذشته رقم خورده باشد. دلایل این موفقیت را می توان به نظارت کافی بر مراحل مختلف انجام عملیات تهیه زمین بخصوص تاکید بر انجام ماخار و شخم برگردان با عمق مناسب مرتبط دانست. البته برنامه ریزی شروع و خاتمه مناسب کشت و بکارگیری ۱۳ پیمانکار کشت و آبیاری بموقع مزارع همراه با انجام عملیات هربیگیشن را هم نباید نادیده گرفت. از طرفی در سال جاری بلافاصله بعد از آب دوم پیمانکاران دفع آفات در مزارع کشت مستقر و کار پاکسازی علفهای هرز بالاتر از داغ آب که خارج از کنترل عملیات هربیگیشن بوده را آغاز کرده اند.


در سالهای گذشته شروع کشت در نیمه مردادماه بود دلیل آنکه در سال جاری اوایل شهریور شروع شده چه بود؟
علیرغم اینکه با زود شروع شدن کشت، می توان رشد بالاتری را برای بخشی از مزارع زود کشت متصور شد و از طرفی می توان عملیات کشت را چند روز زودتر هم به اتمام رسانید، منتهی بدلایل ذیل تصمیم براین شده که من بعد کشت را از اول شهریور آغاز و تا روزهای آغازین مهرماه به پایان رسانیم. این دلایل عبارتند از:
حدود ۲ هفته مزارع تهیه قلمه بیشتر رشد کرده و قلمه بیشتر تولید می گردد.
مزارع زود کشت در زمان حدوث یخبندان بیشترین آسیب را می بینند و اگر کف بری نشوند معمولاً تناژ قابل قبولی از آنها در سن پلت بدست نمی آید، بنابراین با تاخیر در شروع کشت میزان آسیب به مزارع زودکشت کمتر می شود.
گرمای حاکم بر نیمه دوم مردادماه احتمال آسیب دیدن قلمه ها را از زمان تهیه تا کشت و دریافت آب اول بالا می برد، بخصوص برای آندسته از قلمه هائی که از روز قبل درون تریلرهای حمل قلمه در تماس با جداره گرم آن قرار می گیرند.
ارزیابی شما از رشد نهائی محصول امسال چیست؟ و علت عقب ماندن رشد نیشکر سال جاری چه عواملی بوده است؟
رشد نهائی مزارع شامل دو بخش است که هر کدام تفسیر خاص خود را دارد.
در مزارع پلنت که رشد نهائی آنها به ۲۸۹٫۴ سانتی متر رسیده، همانند سال گذشته بالاترین رشد مزارع پلنت در بین کل شرکتهای نیشکری استان است و علت آن نیز توجه ویژه به کیفیت عملیات تهیه زمین و مبارزه با علفهای هرز این سری مزارع می باشد. منتهی باید اذعان نمود بدلیل سرمای نسبتاً شدید زمستان سال گذشته و تاخیر در خاتمه عملیات هلینگ آپ مزارع پلنت و از طرفی تنش های گرمائی کم سابقه خرداد و مرداد سال جاری، رشد مزارع پلنت شرکت حدود ۲۵ سانتی متر از محصول سال گذشته کمتر است، اما حسب اندازه گیری های اولیه امور تحقیقات شرایط مزارع امسال از نظر تراکم و قطر نی در شرایط بهتری از سال گذشته است.
در مزارع راتون رشد نهائی مزارع به رقم ۲۱۶٫۷ سانتی متری رسیده که کمتر از سایر شرکتهاست منتهی چند نکته را نباید نادیده گرفت اولاً مساحت کل اراضی سال ۹۶ که معادل ۱۸۸۵۹٫۴ هکتار بوده، حدود ۸ درصد بیشتر از سال ۹۵ می باشد، ثانیاً سن مزارع راتون شرکت بطور کم سابقه ای بیشتر از ۱۵ سال اخیر شده، بنحویکه حدود ۳۷ درصد مزارع راتون، دارای سنی بالاتر از راتون ۳ می باشند، ثالثاً تولید نیشکر حدود ۴۲ درصد از مزارع داشت سال جاری که تماماً شامل راتونهای سن بالا بوده اند به پیمانکاران محصول گرا واگذار شده، مع الوصف رشد مزارع راتون سال جاری حدود ۴ سانتی متر بیشتر از مزارع راتون سال گذشته شده که خود بنوعی یک موفقیت تلقی می شود.


پیش بینی شما از عملکرد سال جاری و تناژ کلی نیشکر تولیدی شرکت چقدر است؟
وقتی صحبت از پیش بینی عملکرد می شود، معمولاً به استناد رشد نهائی و مشاهدات میدانی از تراکم و قطر نی می توان به یک عدد یعنی پتانسیل تولید آن سال نایل آئیم که برای سال جاری عملکرد ۸۴ تن در هکتار قابل پیش بینی شده است، منتهی گاهی بدلایل مختلف از جمله، به تاخیر افتادن تاریخ خاتمه برداشت، افزایش ضایعات برداشت، حدوث یخبندان در حین برداشت و الزام در قطع سرنی زنی و موارد دیگر عملکرد باالفعل کمتر از عملکرد بالقوه می شود که این حادثه در سال گذشته گریبانگیر محصول شرکت کارون شده است. به هر حال پیش بینی شده که از مساحت قابل برداشت سال جاری حدود ۱۵۳۶۰۰۰ تن نیشکر تولید و به کارخانه حمل شود.
چه تمهیداتی را برای انجام موفق یک عملیات برداشت مناسب در نظر گرفته اید؟
دقیقاً مفهوم این سوال این است که چه کارهائی باید اندیشیده شود تا عملکرد باالفعل همانند عملکرد باالقوه مزارع رقم بخورد. در این ارتباط برای برداشت سال جاری پیش بینی شده که:
کارخانه متناسب با برنامه زمان بندی شده نیشکر روزانه را از بخش کشاورزی دریافت نماید.
نیروهای نظارتی قوی در بخش کشاورزی بکار گرفته شده تا اولاً جرایم از قبل پیش بینی شده در متن قراردادهای پیمانکاران کشت را بموقع اعمال نمایند، در ثانی این اختیار به ناظرین کشاورزی داده شده تا هر گاه شاهد بروز مشکلاتی مرتبط با افزایش ضایعات مزارع بودند، می توانند بخشی از کار و یا کل کار آن گروه برداشت را تا رفع مشکل تعطیل نمایند.
خاتمه عملیات برداشت در برنامه مدون حداکثر ۳۱ فروردین سال بعد دیده شده است.
میزان نیشکر ورودی روزانه از کشت و صنعت میان آب محدودتر از سال های گذشته اعمال می شود.
تعطیلات پیش بینی شده برای بهره برداری ناشی از بارندگی با توجه به ۱۰۰% بودن برداشت ماشینی چند روز است؟
برداشت ماشینی علیرغم تمام محاسنی که دارد منتهی یک اشکال عمده دارد که اگر شرایط رطوبت مزرعه مناسب نباشد فشردگی وارده به خاک به تمام فاروها اعمال می شود زیرا چرخهای هاروستر و ترانسپورتر از روی تمام فاروها می گذرند، حال آنکه در برداشت دستی، تعدادی فارو از حرکت دستگاهها مصون می مانند پس نتیجه آنکه فشردگی در سیستم برداشت دستی (البته در شرایط رطوبتی مشابه) کمتر از سیستم ماشینی است. با عنایت به آمار نزولات جوی بلند مدت منطقه معمولاً ۴۰ تا ۶۰ روز ایام تعطیلات ناشی در برنامه زمان بندی برداشت لحاظ می گردد و امسال نیز ۶۰ روز ملاک عمل قرار گرفته است.
بعنوان سوال پایانی اگر مطلب ناگفته ای مانده بفرمائید؟
جا دارد از تلاش کلیه رده های شغلی شرکت اعم از مدیریت محترم شرکت، راهنمائیها و نظارت عالیه جناب آقای مهندس بهرامی و کلیه مدیران و مسئولین بخشهای مختلف شرکت که هر کدام به نحوی در انجام این کار پرحجم و طاقت فرسا چه در بخش اجرا، تدارکات، نظارت و حراست ما را یاری کرده اند سپاسگزاری شود و بخاطر اینکه ممکن است کسی از قلم بیافتد از ذکر افراد ورده شغلی آنها خودداری می نمایم.

همچنین ببینید

پیام تسلیت مدیریت عامل شرکت کشت وصنعت کارون در پی در گذشت پدر شهیدان والامقام تاجبخش

انا لله و انا الیه راجعون خبر در گذشت تاسف برانگیز انسان وارسته و مومن …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *