سرخط خبرها
خانه / مناسبت / پیام عاشورا

پیام عاشورا

پیام عاشورا
عاشورا واژه ایست خاطره انگیز که پیوسته، فداکاری، شجاعت، جوانمردی، ایستادگی در برابر بیدادگری، پیروی از رهبر اسلامی و حمایت از دین را به همراه دارد.
عاشورانشانگر حرکت آغازشده ازسوی آدم (ع) است که وارث او پرچمداریش را بعهده گرفته و در راه آن،جانباخته است.
عاشورا آیینه تمام نمای فریاد هیهات من الذلة امام حسین (ع)است که هیچ سنگی توان شکستن آن را ندارد.
عاشورا خورشید فروزانی است که ابرهای تیره و تار ستم، هرگز توان پنهان ساختن آن را ندارند.
عاشورا،پیام آور انقلاب سرخ علویست که تا ستم وستم پیشه در جهان وجود دارد، هرگز از جوش و خروش باز نمی ایستد.
نهضت سيدالشهدا قضيه اي شخصي نيست، بلکه جريانيست تاريخي که سنت الهي محسوب مي شود. ازاين رو، يقيناً پيام دارد ؛ زيرا سنت هاي الهي بر همگان و در همه عصرها و نسل ها جاري و ساريست
فلن تجد لسنه الله تبديلا و لن تجد لسنّه الله تحويلا (سنّتهاي الهي قابل تغيير و تبديل و تحويل نيست)
از آنجائیکه امام حسين (ع) داراي مقام والاي عصمت بوده، قول و فعل و تقرير او حجت است. که اهم آن عبارتند از:
• شناسايي حيات و مرگ واقعي
موت في عزٍّ خَيرٌ منْ حياهٍ في ذُل (مرگ همراه باعزّت بهتر از حيات و زندگي توأم با ذلّت است)
• تقدم دين و حفظ اصول بر مال و جان
اگر دين محمد استوار وپايدار نمي شود جز با کشته شدن مکن پس اي شمشيرها مرا بگيريد.
• شناسايي خواص غير متعهد
قال الحسين (ع): اي شبث بن ربعي، اي حجار بن ابجر، اي قيس بن اشعث و اي يزيد بن حارث آيا به من ننوشتيد که : ميوه ها رسيد، باغها سرسبز شده، تو بر سپاهي که برايت مهياست وارد ميشوي، پس رو به ما کن.آنها پاسخ دادند:ما ننوشتيم. فرمود: سبحان الله به خدا سوگند شما بوديد که نوشتيد.
• حفظ حريم ها و قداستها
امام حسين(ع) در پاسخ به ابن زبير مي گويد: بخدا قسم کشته شدن در خارج حرم، حتي يک وجب، براي من دوست داشتني تر است تا اينکه داخل حرم به قتل برسم.
• تبيين رسالت زن مسلمان
سرّ ني در نينوا مي ماند اگر زينب نبود * کربلا در کربلا مي ماند اگر زينب نبود
• احياي فريضه امر به معروف و نهي از منکر
امام حسين (ع) هنگام حرکت از مدينه به سوي مکّه وصيتنامه اي نوشت و به بردارش ابيطالب محمد حنفيه تحويل داد. در اين وصيتنامه پس از بيان عقيده خويش درباره توحيد و نبوت و معاد، هدف خود را از اين سفر بيان و فرمود:من نه از روي خودخواهي و يا براي خوشگذراني و نه براي فساد و ستمگري از مدينه خارج مي گردم، بلکه هدف من از اين سفر، امر به معروف و نهي از منکر و خواسته ام از اين حرکت، اصلاح مفاسد امت و احيا و زنده کردن سنّت و قانون جدم رسول خدا و راه و رسم پدرم علي بن ابيطالب است.رسالت و ماهيت اصلي قيام و نهضت امام حسين (ع ) در مقابله با حکومت ظالمانه معاويه و خلافت فاسد يزيد، تحقّق و اقامه فريضه ي امر به معروف و نهي از منکر است.
• اقامه نماز
امام حسين (ع ) عصر تاسوعا از برادرش حضرت ابوالفضل (ع ) در خواستي کرد و فرمود:
امشب را مهلت بگير، اميدست در اين شب نماز گزارده و با خدا نيايش کنيم و از او آمرزش بخواهيم؛ چه اينکه او ميداند که من براستي نماز و تلاوت قرآن و دعا و نيايش و استغفار را دوست دارم.
• ايثار و از خود گذشتگي
امام سجاد(ع) مي فرمايد:خدا عمويم عباس را رحمت کند، او ايثار کرد و مورد آزمايش قرار گرفت و خود را فداي برادرش حسين نمود تا هر دو دستش قطع شد. نقطه اوج ايثارگري و ادب، آن وقت بود که قمر بني هاشم با لب تشنه بر لب آب رسيد، وقتي خواست آب بنوشد به ياد تشنگي برادر و اهل بيت افتاد و آب نخورد.
• توکل
يکي از پيام هاي توحيدي امام حسين (ع ) در واقعه عاشورا، عنايت و توجه ويژه به مقوله توکل برخدا بود. ایشان در دومين سخنراني خود در روز عاشورا، پس از نفريني که درباره ناکثان عهد شکن کرد، به خداوند عرضه داشت: خدايا تو پروردگارما هستي، بر تو توکّل ؛ مي کنيم و به سوي تو باز ميگرديم.
در واپسين لحظات عمر شريف خود وقتي که سر بر بالين شهادت گذاشت، در مناجات خود فرمود:اي خداي بلندمرتبه و داراي قدرت و جبروت درحاليکه ضعيفم از تو کمک ميخواهم و بر تو توکّل ميکنم و همين مراکافيست.
• صبر و شکيبايي
يکي ديگر از جلوه هاي معنوي و اخلاقي فاجعه کربلا صبر و شکيبايي بر مصايب بود. بيشترين تجلي اين فضيلت اخلاقي در بانوي کربلا، حضرت زينب کبري (س) تبلور پيدا کرده بود بطوريکه با صبرخويش عقلاي عالم را مبهوت و متحير نمود. و ملقّب به «امه المصائب »گرديد. امام حسين (ع ) روز عاشورا خطاب به عموزادگان و اهل بيت و اصحاب خودش فرمود: چون شما از خاندان کرامت هستيد، بايد صبرکنيد.
به خاطرالقاي همين روحيه است که زينب کبري (س) در مجلس ابن زياد مي فرمايد: هرچه ديدم زيبا و گوارا بود.
• عشق و محبت
امير المومنين(ع) نزديک به يک ربع قرن قبل از حادثه عاشورا هنگام عبور از کربلا در حاليکه با انگشت دستش نقطه به نقطه سرزمين کربلا را نشان مي داد، خطاب به ياران و همراهان خود فرمود:
اينجا (کربلا) اقامتگاه شتران و اسبان(کاروان اهل بيت ) و قتلگاه عاشقان شهدائیست که در فضيلت کسي قبل از آنها نبوده است و بعد از ايشان هم کسي به آنها ملحق نميشود.

• حرّيت و آزادگي
خوارزمي در مقتلش ميگويد:حسين بن علي(ع)حملات پي در پي و جنگ سختي مينمود و در هر حمله گروهي از دشمن رابخاك وخون ميکشيد، يکباره دشمن تصميم گرفت که با وارد ساختن ضربه روحي آن حضرت را از کار بيندازد و لذا در ميان او و خيمه ها حائل گرديد و حمله بسوي خيمه ها را آغاز نمود، در اينجا بود که امام(ع) با صداي بلند فرياد نمود:يا شيعه آل ابي سفيان، اي پيروان خاندان ابوسفيان !اگر دين نداريد و از روز جزا نمي هراسيد، در زندگي آزادمرد باشيد، آزاد انديش و آزاد منش باشيد و اگر خود را عرب ميپنداريد، به نياکان خود بينديشيد و شرف انساني خود را حفظ کنيد.اين سخن سالار شهيدان گرچه به ظاهر يک خطابه اختصاصي است که در روز عاشورا آنگاه که مردم کوفه ناجوانمردانه حمله به سوي خيمه ها را آغاز نمودند، مورد خطاب قرار داده است؛ ولي در واقع يک پيام عمومي و يک منشور جهاني است از قتلگاه کربلا به همه جهانيان و در همه زمانها که:مردم دنيا اگر معتقد و پايبند به قوانين الهي و دستورات آسماني نباشند لااقل بايد حدود مليت خويش را مراعات و به اصطلاح تابع قوانين بين المللي باشند.درس آزادگي نشانه آنست که جنبه انساني کربلا همچنان محفوظست و اگر کسي به مبدأ و معاد معتقد نبود، به اصل حريت و آزادگي بشر اعتقاد دارد و کربلا معلّم وآموزگار حريت جوامع بشريست و نشانگراينست که هيچ انساني و لو ملحد باشد بي نياز از رهنمودهاي عاشورا نيست.
نتيجه
پس، حماسه جاودانه عاشورا، حماسه ايست در پهنه ي زمين و گستره زمان و جريانيست فرا تاريخي واقيانوس عظيمي از معارف و حقايق تابناکي است که نيازمند غواصي محقّقان و پژوهشگران است.رهنمودها و پيام هاي اين حماسه عظيم، مخصوص مکتب و گروه خاصي نيست؛ بلکه در تمامي ابعاد وشئون زندگي جوامع بشري روشنايي داده و حيات بخش ميباشد؛ لذا نبايد فقط به نقل تاريخ عاشورا وعزاداري بر مصائب بسنده کرد، بلکه بايد با سرمشق گرفتن از پيام هاي نهضت عاشورا، آرمان هاي حسيني را زنده کرده و فرهنگ عاشورايي را در جامعه تحقّق عيني ببخشيم.
گردآوری: شهاب الدین انصاری
منابع:
پیام عاشورا نویسنده : محمد صادق نجمی سایت مرکز اطلاع رسانی غدیر
درس ها و پيام هاي عاشورا نويسنده : محسن دامادي پور سایت راسخون

 

همچنین ببینید

چقدر سخت است شنیدن خبر فراق دوستان

در این سالهای پرفراز و نشیب کارون بزرگ چه روزهایی را پشت سر گذاشتیم به …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *