سرخط خبرها
خانه / روابط عمومی / مصاحبه با جناب آقای مهندس شادمان معاونت کارخانه

مصاحبه با جناب آقای مهندس شادمان معاونت کارخانه

آقای مهندس در ابتدا لطفاً بیوگرافی خود را بیان بفرمائید؟

اینجانب فرامرز شادمان متولد ۱۳۲۱ هستم، پدرم از کارکنان شرکت نفت بود و در ابتدا کارم را در سال ۱۳۴۴ در شرکت آمریکایی کلاک و در زمینه پتروشیمی شروع کردم سپس در سال ۱۳۴۶ به استخدام شرکت کشت وصنعت نیشکر هفت تپه در آمدم و مسئولیت سرپرست انرژی آن شرکت را بر عهده گرفتم و در سال ۱۳۵۶ به دعوت کارشناسان هلندی برای همکاری با شرکت کشت و صنعت کارون مشغول شدم، در سال ۵۷ با شروع انقلاب و خارج شدن کارشناسان خارجی، عملاً راه اندازی این شرکت توسط پرسنل و کارشناسان ایرانی که از شهرهای مختلف جذب کردیم شروع وکار خود را ادامه دادیم.

آقای شادمان در دوره بهره برداری گذشته مشکلات فراوانی به علت اشکالاتی که در کوره های بخار بوجود آمد برای شرکت ایجاد شد، حال آنکه با توجه به تخصص تجربه جنابعالی بویژه در بخش تولید نیرو این انتظار وجود نداشت علت آن را چگونه ارزیابی میکنید؟

در سال اولی که مسئولیت کارخانه را به عهده گرفتیم متاسفانه شاهد فرسودگی و انهدام بیش از ۵۰ درصد تجهیزات و لوله ها در بخش بویلر ها بودیم، بازسازی آن میطلبید که سرمایه گذاری کلانی برروی آن صورت پذیرد ولی به علت کمبود زمان و نداشتن بویلر شماره ۱، با دو کوره دیگر که آنها هم وضعیت نامناسبی داشتند کار بهره برداری را به اجبار شروع کردیم و با تعمیر و ترمیم های مرحله ای بر روی این بویلر ها توانستیم بهره برداری اول را سپری کنیم ولی ادامه ی این روند در سال بعد عملاً امکان پذیر نبود به همین علت در دوره تعمیرات تابستانه بیش از ۸۰ درصد لوله ها و تجهیزات آسیب دیده تعمیر و بازسازی شد اما بعلت نبود امکانات کافی و همچنین کمبود زمان مجبور شدیم مقداری از این فرسودگی ها را بجا بگذاریم چون متریال و زمان کافی وجود نداشت و همین عاملی شد که در دوره بهره برداری سال گذشته توقفات بیش از اندازه ای در بویلر ها داشته باشیم ولی خوشبختانه در سال جاری تعمیر و بازسازی های لازم انجام شد، ولی هنوز یک دوره کار در بویلرها وجود دارد که باید انجام شود و آن تعویض لوله های فرسوده بین دو درام است که با تامین متریال و زمان کافی انجام خواهد شد.

میزان رضایت مندی جنابعالی در حال حاضر از عملکرد کوره های بخاربه چه میزان میباشد؟

در حد معقول و قابل قبول است و در مجموع از عملکرد این دوره کوره های بخار رضایت داریم.
در برنامه ریزی استراتژی پنج ساله میانگین ۱۴ هزار تن بصورت روزانه برای دریافت نیشکر برنامه ریزی شده بود که با این عدد علی رغم عملکرد بسیار خوب کارخانه هنوز فاصله داریم، آیا ۱۴ هزارتن عدد بزرگی بود یا گام های ما کوچک بود؟ نه عدد بزرگ بود و نه گام ما کوچک، همیشه هدف را بزرگتر از چیزی که میخواهیم به آن برسیم باید در نظر بگیریم تا به هدف اصلی برسیم ما در حال حاضر امیدواریم به بیش از آن چیزی که برنامه ریزی کرده بودیم برسیم، ظرفیت پذیرش کارخانه در سال ۹۵-۹۴ تقریباً ۶۰۰ تن در ساعت بوده که در حال حاضر ظرفیت پذیرش نیشکر به بیش از ۷۰۰ تن در ساعت رسید.

میانگین نیشکر آسیاب شده در بهره برداری سال جاری را چقدر پیش بینی میکنید؟

در حال حاضر میانگین نیشکر آسیاب شده ۳۰۰/۱۱هزار تن در روز می باشد که ان شاء الله پیش بینی می کنیم میانگین ۱۴ هزار تن را بدست آوریم.
استحصال شکر را چه میزان می دانید؟ ان شاء الله به استحصال ۹/۹ شکر سفید خواهیم رسید با توجه به آغاز بهره برداری در سیستم جویس تری منت یا آماده سازی شربت که مرحله اول آن به اجرا در آمده و این تنها حدود ۳۰ درصد از ظرفیت این بخش می باشد در آینده شاهد استحصال بهتر و بیشتری از نیشکر در کارخانه خواهیم بود و این قسمت در واقع گلوگاه ابتدایی ما در کارخانه بود که در حال حاضر قسمتی از آن به مرحله بهره برداری رسید و کنترل PH ورودی و شفاف سازی، کنترل ضایعات قندی نا معلوم از جمله در گل خروجی اولین دست آورد استفاده از این تکنولوژی است.

اولویت های شما برای دوره تعمیرات تابستانی جهت رسیدن به ظرفیت بالاتر در کارخانه چه قسمت هایی بوده؟

برای استحصال در سه بخش تمرکز لازم را انجام داده ایم، اول ورودی شربت و عصاره گیری در آسیاب است و جلوگیری از پرتی قند در باگاس و کنترل و کم کردن رطوبت باگاس با رسیدن به عدد زیر ۵۰ درصد، چرا که ما برنامه باگاس سوز کردن کوره ها را شروع کردیم و این میطلبد ما در باگاس رطوبت مناسب و همچنین قند حداقلی را داشته باشیم تا در سوخت مورد نیاز کوره ها مشکلی ایجاد نشود دوم یکنواخت کردن کار آسیاب چون باید بصورتی عمل شود که باگاس مورد نیاز کوره ها بصورت یکنواخت و مستمر از آسیاب بطرف بویلر ها فرستاده شود سوم ارسال شربت با کیفیت با کنترل آب ایمبیبیشن در آسیاب و آماده سازی شربت در جویس تری منت که مراحل بعدی این سیستم هم باید راه اندازی شود تا شاهد کمترین قند در گل خروجی و همچنین ملاس نهایی را داشته باشیم در راستای این کار ها یک سری پروژه هایی داریم که باید آن را بعنوان اولویت کاری خود در دست اقدام قرار دهیم اول باگاس سوز کردن بویلر ها که با توجه به اینکه در حال حاظر یک کوره را باگاس سوز کرده ایم باید بر اساس برنامه پیش بینی شده بویلر شماره ۲ را نیز باگاس سوز کنیم و با این کار ذخیره انرژی و کاهش هزینه آن که از اهداف مدیریت شرکت میباشد را بدست می آوریم دوم آماده سازی آسیاب B برای رسیدن به استحصال و ظرفیت مناسب سوم تعویض نوع کلایفایرهای موجود است که آنها را تبدیل به تری لیس خواهیم کرد که این کار موجب افزایش سرعت در عملکرد و افزایش ظرفیت این کلایفایرها نسبت به کلایفایرهای قدیمی خواهد بود و نهایتاً آماده سازی تصفیه شکر برای رسیدن به ظرفیت ۸۰۰ تن در روز.

تاثیر کارشناسان هندی و عملکرد آنها را چگونه ارزیابی می کنید؟

این کارشناسان دارای سوابق و تجارب بسیار خوبی در صنعت نیشکر هستند و ما باید از تجارب آنها استفاده می کردیم و کمک بسیار خوبی به ما کرده اند و ما دنبال آن هستیم که از توانایی های کسانی که بیشتر از دانش و پتانسیل خودمان میباشند استفاده کنیم تا کاستی های خود را درآموزش افراد و بهینه سازی سیستم انجام دهیم.
آقای مهندس آیا احتمالاً چیزی وجود دارد که موجب نگرانی شما از آینده کارخانه در بهره برداری سال جاری شده باشد ؟ خوشبختانه هیچ نگرانی احساس نمیکنم چون همکارانی که در بخش صنعت با آنها کار میکنیم همه جوانانی پر انرژی، با سواد، و پر تلاش هستند و امیدوارم با این همت همگانی که وجود دارد بهره برداری سال جاری را با بهترین کیفیت و در زمان مناسب به پایان برسانیم.
بهترین کسی که در این سالها توانسته اید تجربه خود را به او انتقال بدهید؟ آقای مهندس حیدری، همکاری که در این سالها زحمات زیادی کشیده و باید اذعان داشت شاید به ندرت کسانی پیدا شوند که از وقت زندگی شخصی خود چشم پوشی کند برای کار شرکت امیدوارم قدر این همکار را بدانیم، در این مورد می توان از آقای مهندس مقامی رئیس اداره برق کارخانه هم نام برد که باز هم یک انسان جدی ، فعال و پرتلاش است که روز به روز بر اطلاعاتش افزوده میشود.

آقای مهندس بخشی از سوالات ما دریافت نظر جنابعالی در خصوص قسمت های مختلف شرکت می باشد لطفاً از بیست نمره حداکثری به واحد هایی که نام برده میشود چه نمره ای می دهید؟

معاونت کشاورزی: کاری که در این بخش انجام شد بنظر بنده ۲۰ است شما این بهبود وضعیت را در واحد واحد این حوزه می توانید مشاهده کنید.
امور اداری: با توجه به عملکرد در حجم کاری بیرون و داخل سازمان می توان نمره ۱۸ را برای این بخش در نظر گرفت
تجهیزات مکانیکی: ۱۹ بازرگانی:۱۶ حراست: ۱۵ مالی: ۱۵
آموزش: ۱۸ از زمان حضور مهندس متین راد کاری که صورت گرفته فارغ از دوره رکود این بخش بسیار مناسب بود
روابط عمومی: ۲۰ یکی از جاهایی که خیلی خوب با همکاران داخل و فضای بیرون ارتباط برقرار کرد روابط عمومی شرکت است
کارخانه: چون از خودم می پرسید، در حالیکه نسبت به عملکرد ناراضی هستم و دوست دارم رو به جلو باشیم ولی انصافاً عملکرد کارخانه نسبت به گذشته قابل مقایسه نیست من به همکاران خودم نمره ۲۰ میدهم.

به کدام کشور خارجی سفر کرده اید: در سال ۵۷ کشور هلند جهت گذراندن یک دوره ۴۰ روزه تخصصی و سپس کشور های انگلیس، آلمان، کوبا، و ۲ دوره کشور برزیل

در یک جمله توصیف خود را از شنید کلماتی که خدمتتان عرض میکنیم بیان کنید؟

مهندس میرزاپور: سلیقه و جدیت و یک دوست قدیمی و همکاری متعهد و معتقد و دوست داشتنی
مهندس بساق زاده: خاطرات
مسجدسلیمان: خاطرات کودکی
۱۲ مهر ماه: روز ایثار، شهادت و محبت کردن
مهندس استهباناتی: مدیر سابق کارخانه که خاطره درگذشت غم انگیز این انسان محجوب هنوز پس از گذشت سال ها مرا متاثر میکند
مهندس حیدری: بهترین دوست دوران کاری

همچنین ببینید

واکنش شرکت کشت و صنعت کارون به مصاحبه اخیر عباس پاپی زاده نماینده شهرستان دزفول در مجلس شورای اسلامی

به گزارش خوزپرس از اهواز، درپی مصاحبه جناب آقای پاپی زاده نماینده شهرستان دزفول مبنی بر وجود …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *