سرخط خبرها
خانه / مصاحبه / مصاحبه با جناب آقای مهندس کهیش معاونت کشاورزی

مصاحبه با جناب آقای مهندس کهیش معاونت کشاورزی

۱) آقای مهندس لطفاً بیوگرافی خود را بیان کنید؟

اینجانب ایرج علیقلی کهیش متولد ۱۵ بهمن ۱۳۴۳ در شهرستان مسجدسلیمان هستم که بدلیل اشتغال پدرم در شرکت هفت تپه دوران کودکی خود را در منازل سازمانی آن شرکت سپری کردم و به تبع آن دوران تحصیلی خود را در مقاطع مختلف در شهرستان شوش گذراندم، در سال ۱۳۶۳ به خدمت مقدس سربازی رفته و در کنکور سال ۱۳۶۵ در حالی که اواخر دوران خدمت خود را سپری میکردم در رشته امور زراعی دانشگاه بیرجند در مقطع فوق دیپلم پذیرفته شدم و در سال ۱۳۶۷ مقطع لیسانس خود را در رشته زراعت و اصلاح نباتات دانشگاه چمران اهواز سپری کردم و در خرداد ماه ۱۳۷۰ به استخدام شرکت کشت و صنعت کارون در آمدم و نهایتاً پس از یک وقفه طولانی که بدلیل مشکلات کاری وجود داشت در سال ۱۳۸۹ مدرک کارشناسی ارشد خود را در رشته زراعت دانشگاه آزاد دزفول دریافت کردم.
۲) آقای مهندس محیط کار پدر که از کارکنان شرکت نیشکری هفت تپه بود را چقدر در انتخاب شغل خود موثر می دانید؟

بنده در دوران دانش آموزی تلاش میکردم دوره های کارآموزی و موضوعات تحقیقی خود را در ارتباط با نیشکر انجام بدهم و در واقع علاقه مندی ما به نیشکر از همان دوره نوجوانی شکل گرفت و شناختی که نسبت به این گیاه پیدا کرده بودم حتماً بدون تاثیر نبود.
۳) پیش بینی شما از میزان تناژ نیشکر در هر هکتار چقدر است؟

با توجه به برنامه ۵ ساله شرکت در واقع ما میبایست در سال جاری به تناژ ۸۸ تن در هکتار میرسیدیم که با توجه به طولانی شدن عملیات برداشت در سال گذشته عملاً عملکرد مزارع راتون از پیش بینی و برآورد ما تناژ کمتری دارند بنابراین اگر عملیات برداشت سال جاری از فروردین ماه تجاوز نکند ان شاء الله به تناژ میانگین ۸۵ تن در هکتار خواهیم رسید.


۴) بهترین عملکرد از بین واحد های چهارگانه کشاورزی کدام واحد میباشد؟

در یک رقابت شانه به شانه و نزدیک بین واحدهای چهارگانه کشاورزی به لحاظ عملکردی در حال حاضر میتوان از واحد دوم و چهارم به عنوان واحد های برتر نام برد.


۵) در حال حاضر با توجه به برنامه استراتژی پنج ساله شرکت در بخش کشاورزی چه میزان از برنامه تحقق یافته؟

با توجه به اینکه سال ۹۳ به عنوان سال مبناء در برنامه پنج ساله دیده شده، اعداد و ارقامی که ارائه می شود بیانگر وضعیت فعلی این امور می باشد بطور مثال سطح قابل برداشت در سال پایه ۷۱۱/۱۴ هکتار بوده که میبایست در سال پنجم به ۲۰ هزار هکتار افزایش یابد، عملکرد تناژ نیشکر در سال مبدا ۵۰ تن در هکتار بوده که قرار است به ۹۵ تن افزایش پیدا کند، تناژ نیشکر ۹۸۷ هزار تن در سال اول بدست آمد که باید در سال پنجم یک میلیون نهصد هزار تن نیشکر را بدست آوریم و از لحاظ کیفی درصد قند در نیشکر ۵۱/۱۲ بوده که باید به عدد ۱۳ دست یابیم، که خوشبختانه این درصد از قند در نیشکر در همین سال جاری محقق شده و میزان مصرف آب در هکتار که ۱۷۰۰ متر مکعب در هکتار می باشد باید به ۱۳۰۰ متر مکعب کاهش یابد و نهایتاً در بحث برون سپاری باید در سال پنجم پنجاه درصد از مزارع نیشکر برون سپاری و به بخش خصوصی سپرده شود.


۶) میانگین حمل نیشکر از مزارع چقدر است؟

تا این لحظه میانگین حمل نیشکر از مزارع ۱۰۳۴۰ تن در روز بوده که کارخانه روزانه حدود ۱۰۰۰ تن نیشکر را هم از کشت و صنعت میان آب دریافت می کند. ولی رکورد حمل نیشکر در تاریخ نوزدهم بهمن ماه سال جاری به ۱۴۳/۱۵تن در روز رسید که در دوران تاریخ شرکت بی سابقه است. با توجه به امکانات موجود اگر شرایط دریافت نیشکر در کارخانه وجود داشته باشد پتانسیل حمل ۱۸ هزار تن نیشکر در روز وجود دارد.


۷) نقاط ضعف و قدرت محصولگرا و واگذاری مزارع نیشکر به بخش خصوصی را بیان کنید؟

بطور خلاصه اشتغال زایی و ورود سرمایه خارج از شرکت به بخش تولید نیشکر می توان یکی از فاکتور های مهم باشد، تلاش پیمانکاران برای تامین نیازهای کودی، آبی و مبارزه با علف هرز، و همچنین افزایش عملکرد که هدف شرکت میباشد را نیز در واقع بخش خصوصی برای رسیدن به سود بیشتر هم دنبال می کندو از محاسن دیگر آن افزایش سالهای بهره برداری از مزارع که در واقع هر چه ما بتوانیم سن راتون را افزایش بدهیم به نوعی هزینه های تولید کاهش می یابد که کاهش هزینه ها نیز از اهدافی است که مدیریت شرکت آنرا دنبال می کند و بخشی از آن به همین وسیله محقق می شود، کاهش هزینه های حفاظتی و حراستی از مزارع که در این خصوص بخش خصوصی برای صیانت از مزارع تحت اختیار خودش این هزینه را متقبل می شود، ابتکار بخش محصولگرا در استفاده از ادوات و سموم و کودهایی که بصورت نوآوری از آن استفاده می کنند که شرکت به هر دلیلی آن را انجام نمیداد از دیگر خصوصیات آن می باشد. و از نظر مشکلات، باید نظارت شرکت به نوع عملکرد بخش خصوصی بیشتر باشد تا پیمانکار از چارچوب های استاندارد عدول نکند و در این خصوص قرارداد مدون و مستحکمی باید در خصوص تعهدات فی ما بین شرکت و محصولگرا و بلعکس تدوین و اجرا شود.


۸) اگرجنابعالی تصمیم گیرنده کلان شرکت بودید آیا به روند برون سپاری نیشکر به بخش خصوصی اهتمام داشتید؟

محصولگرا یک روش برون سپاری درست است، میتواند روشهای دیگری در کنار محصولگرا باشد چون هدف ما تولید مشارکتی است با شریک کردن پیمانکار در عملکرد تولید نیشکر بنابراین رویکرد باید ادامه پیدا کند البته با دیدن نقاط ضعف و چاره جویی مناسب که منافع هر دو طرف حفظ شود.


۹) ماشینهای هاروستر بطور متوسط توانایی دروی چه مقدار نیشکر را دارند؟ و عملکرد بخش خصوصی چقدر توانسته رضایت شرکت را برآورده سازد؟

توان هاروستر منهای آن چیزی که شرکت سازنده برای آن تعریف کرده میتواند متاثر از چند عامل باشد، یکی ساعت بکارگیری، بهرحال هاروستری که ۱۰ ساعت کار انجام دهد با هاروستری که ۱۵ ساعت کار انجام می دهد متفاوت است، عامل بعدی عملکرد نیشکر است چون در مزارع ضعیف عملکرد ضعیف و در مزارع با تناژ ۸۰ به بالا عملکرد قوی و در مزارع ۱۲۰ تن دوباره عملکرد هاروستر ضعیف می شود ولی با همه این احوالات میانگین در حال حاضر ۲۶ الی ۲۸ تن در ساعت می باشد که توانایی افزایش بین تناژ ۳۵ تا ۴۵ تن در ساعت را نیز دارد. در مورد عملکرد بخش خصوصی در این بخش نیز نقاط ضعف و قوت خود را دارد، چون بخش خصوصی منافعش در افزایش راندمان می باشد معمولاً پرت و ضایعات آنها کمتر است و از طرف دیگر برای خرید قطعات مورد نظر دستگاه، بخش خصوصی گرفتار ضوابط اداری و تامین منابع مالی نیست ولی با همه این اوصاف اگر نظارت دقیقی صورت نگیرد ممکن است کیفیت کار رعایت نشود که شامل کف بری نا مناسب و سرنی زنی میباشد چون منافع این بخش در تناژ بیشتر است این احتمال وجود دارد که در این خصوص قصوری صورت گیرد، یکی دیگر از مشکلات این بخش تامین سوخت است که در حال حاضر شرکت این کار را انجام می دهد.


۱۰) آقای مهندس با توجه به اینکه واریته های فعلی شرکت از واریته های قدیمی هستند چه تصمیمی و استراتژی برای رفع این مشکل دارید؟

یکی از ضعف های نیشکر کاری درایران عدم گل دهی نیشکر است که در واقع زمینه اصلاح نیشکرمی باشد و در این خصوص دستمان بسته است مگر اینکه شرایط گل دهی را در گلخانه نیشکر ایجاد کنیم. کاری که در حال حاضر توسعه نیشکر به نوعی آن را انجام می دهد البته آنها با کشور کوبا قرارداد همکاری بسته اند و این یک پرسه زمان بر ۱۰ تا ۱۴ ساله است که این سرمایه گذاری سنگینی را می خواهد و دیر جواب می دهد ولی شواهد دال بر آنست که آنچنان که باید و شاید خیلی خوب جواب نداده البته دلیلش هم شاید آن باشد که در واقع کار اصلاح نیشکر فقط صرفاً کلاس دو تا رقم نیست بلکه تیمهای خیلی قوی می خواهد که هم پاتولوژیست یا بیماری شناس و هم خاک شناس و در مجموع یک تیم ترکیبی در حد PHT می خواهد که همه جوانب زیر ذره بین قرار بگیرد تا نتیجه که می خواهیم حاصل شود. مشکل عدم گل دهی نیشکر از یک لحاظ که نمی توانیم در عرصه اصلاح پیش برویم بعد منفی آن را تشکیل می دهد ولی از لحاظ اینکه ارقام صفات ذاتی خود را حفظ می کنند نکته مثبت این مورد است.
۱۱) عملکرد استفاده از کود مایع در مزارع نیشکر را چگونه ارزیانی می کنید؟

ابتدا بصورت کلی گویی نظر بنده در مورد تغذیه نیشکر این است که ما برای تغذیه آن بسنده کرده ایم به کود اوره که یک روش سنتی ۵۵ ساله داریم نیازهای کودی را به استناد جلسات کراپ لاک و مستندات هفته گذشته شرایط هفته جاری را بررسی کرده و برنامه ریزی هفته آینده را انجام می دهیم که مشکلات خاص خودش را دارد و در حال حاضر با توجه به گستردگی کار نمی شود به جز آن عمل کرد. ولی از لحاظ تاثیر کود مایع ما چند کار را با هم انجام دادیم یکی بحث استفاده شدن یا نشدن یا بد مصرف شدن و یا ملحوظ نکردن محلول سازی و رعایت نکردن دوز مناسب است، که با استفاده از روش جدید خیلی از مشکلات ما حل شده، به این صورت که همه کودها در یک محل به اندازه کافی و با دوز مناسب ساخته میشود و با ماشین های کودرسان انتقال صورت میگیرد و در مزرعه تنها کاری که باید انجام شود خروجی کود از درام کود است که باید نظارت و دقت صورت گیرد.


۱۲) آقای مهندس بنظر میرسد باید تفکر افزایش تناژ نیشکر جای خود را به افزایش میزان قند موجود در آن بدهد آیا این امکان وجود دارد که ما را به این سمت سوق دهد؟

در این مورد چند نکته باید لحاظ شود اول: زمان آتش زدن نیشکر تا موقع حمل آن به کارخانه که باید کمترین زمان را داشته باشد که این مشکل در حال حاضر با استفاده از ماشین های درو به حداقل زمان خود رسیده دوم: اصرار به قطع سرنی در مزارعی که امکان آن وجود دارد چون در مزارع ورست شده این امکان نیست سوم: خاشاک که آن هم متاثر از کیفیت سوختن مزرعه است چهارم: لیلیکو که می توان آن را آفت کیفیت نیشکر دانست که اگر تاخیر در ارسال آن انجام شود می تواند کیفیت نیشکر را پایین بیاورد.


۱۳) جناب آقای مهندس چه برنامه در حوزه کشاورزی تدوین شده که این روند رو به رشد بویژه در خصوص تناژ نیشکر متوقف نشود و احتمالاً یک بار دیگر بازگشت به عقب نداشته باشد؟

بنده درخصوص نوسانات عملکرد در کشت وصنعت کارون چند مقاله نوشته ام و یک گزارش مدیریتیست که در آن روند حرکت و فعالیت شرکت بررسی میشود شرکت از سال ۵۶ تا سال ۶۴ یک روند افزایشی در تولید را داشته و از سال ۶۵ شرکت تحت تاثیر بمباران و جنگ تحمیلی با یک کاهش تولید مواجه میشود که این روند تا سال ۷۶ ادامه دارد و از سال ۷۷ با حضور جناب آقای مهندس نبوی ما وارد فاز جدیدی از نحوه عملکرد می شویم و در مباحث مختلف از جمله تهیه زمین، مبارزه با علف هرز و همچنین تا حدودی تجهیز کارخانه عواملی بود که باعث شد در سال ۸۲-۸۱ به بالاترین تناژ تولید به میزان ۱۶۸ هزار تن برسد، و حالا چه عواملی باعث شد که ما نتوانیم این روند را بهبود و حتی حفظ بکنیم این را می توان در یکسان نبودن تولید کشاورزی با ظرفیت کارخانه جستجو کرد، به این صورت که بهره برداری در پایان خرداد و یا حتی در تیر ماه به اتمام میرسید و در این وضعیت پنجاه درصد از دوره داشت و دو نوبت کوددهی را در مزارع دیربرداشت از دست می دادیم که خودبه خود عملکرد سال بعد را تحت تاثیر قرار میداد، بنظر بنده تا زمانی که مشکلات کشاورزی و کارخانه همزمان دیده نشود و ظرفیت ها متناسب با هم تعریف نشود، این مشکل وجود دارد، و البته علاوه بر مشکلات فوق در سال ۸۴ ما با ورود بی رویه شکر مواجه می شدیم که در نتیجه باعث ماند شکر در انبار و بهم خوردن دخل خرج شرکت شد و یخبندان سال ۸۵ و به دنبال آن باران های سیل آسا و در ادامه خشکسالی ۸۷ را در پیش داشتیم که پس از آن شاهد عملکرد نسبتاً مناسب در سال ۹۰-۸۹ هستیم ولی متاسفانه این روند با اجرای طرح هلدینگ و مشکلات مدیریتی ادامه پیدا کرد. با همه این اوصاف از سال ۹۳ با حضور جناب آقای مهندس میرزاپور و با توجه به شناخت ایشان از مشکلات شرکت، تقریباً همه مسائل اعم از کشاورزی و کارخانه با هم دیده شده حقیقتاً چشم اندازه آینده را بسیار مثبت می بینم که در واقع ادله موجود هم همین را نشان می دهد.


۱۴) آقای مهندس شما چه نمره از لحاظ عملکرد به حوزه هایی که ذکر میشود می دهید؟


کارخانه: در ابتدا شروع خوبی نداشت ولی در مرحله دوم از لحاظ کمی عملکرد بهتری داشت که با احتساب هر دو دوره نمره ۱۵ می تواند به این بخش اختصاص یابد.
تجهیزات مکانیکی:۱۸
بازرگانی:۱۷ البته در ارتباط با خدمات و پشتیبانی که از حوزه کشاورزی انجام میدهد این نمره لحاظ شد.
تحقیقات کشاورزی:۱۶
روابط عمومی و ارتباطات: ۱۸ به نسبت گذشته عملکرد بسیار بهتری داشته.
آموزش: بعد از سپری کردن یک دوره رکود بسیار طولانی در حال حاضر با حضور جناب آقای مهندس متین نمره ۱۵ را میتوان برای این حوزه در نظر گرفت.
اداری: ۱۷
حراست: ۱۶
مالی: اگر حسابداری صنعتی آن فعال بود خیلی موثرتر می توانست باشد با این اوصاف از نظر بنده ۱۵
کشاورزی: هنوز خیلی جا برای کار وجود دارد نهایتاً نمره بین ۱۶ تا ۱۷


۱۵)فضای عمومی شرکت را چگونه می بینید؟

مقایسه این دوره با دوره قبل اصلاً قابل قیاس نیست یک شرکت زنده و روبه جلو که با شناخت نقاط ضعف به سمت فضای متفاوت پیش می رود.


۱۶) از شنیدن این کلمات چه چیزی در ذهن شما تداعی می شود، لطفاً در یک جمله بیان کنید؟


طرح توسعه نیشکر: شرکتی با چشم انداز بهتر از گذشته
ترامپ: رئیس جمهور ناخواسته
مهندس بهرامی: مدیر سخت کوش و با تجربه
هلدینگ: طرحی که برای شرکت کارون خوب تعریف نشد
میرزاپور: مدیر عامل سخت کوش و چند بعدی و دارای نظر کارشناسی، درخشان در عملکرد
مهندس حسن زاده: انسان محجوب و دوست داشتنی
بهترین همکار: مهندس نبوی و مهندس بهرامی
دکتر حسن روحانی: رئیس جمهوری با مشکلات فراوان

 

همچنین ببینید

جلسه پایانی تعمیرات تابستانی کارخانه مجتمع عظیم کشت و صنعت کارون برگزار شد.  

  به گزارش روابط عمومی و ارتباطات دراین جلسه که باحضور مدیرعامل اعضاء هیئت مدیره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *