سرخط خبرها
خانه / مصاحبه / مصاحبه با جناب آقای مهندس بهرامی

مصاحبه با جناب آقای مهندس بهرامی

آقای مهندس لطفاً بیوگرافی خود را بیان کنید؟

اینجانب روز علی بهرامی متولد ۱۳۳۲ شهرستان گتوند میباشم، دوران ابتدایی تا اواسط دوره متوسطه خود را در شهر لالی سپری کرده و سپس دو سال پایانی مقطع دبیرستان خود را در شهرستان اهواز گذرانده، فارغ التحصیل مقطع لیسانس از دانشگاه جندی شاپور در سال ۱۳۵۶ میباشم و از دی ماه ۱۳۶۰ بصورت رسمی در شرکت کشت و صنعت هفت تپه مشغول کار شدم.
سابقه آشنایی جنابعالی با آقای مهندس نبوی از چه سالی میباشد؟

در سال ۱۳۶۸ بدلیل وضعیت نامناسب شرکت کشت و صنعت هفت تپه که از لحاظ مزارع و تولید در وضعیت نامناسبی به سر می برد آقای مهندس نبوی در آن شرکت بعنوان مدیر عامل و رئیس هیئت مدیره قبول مسئولیت کردند، خاطرم هست در آن سال وضعیت مزارع شرکت هفت تپه بصورتی بود که برای نشان دادن حتی یک مزرعه خوب به عنوان مزرعه شاهد و نمونه به آقای مهندس بنوی دچار مشکل بودیم، و در ۱۲ هزار هکتار مزارع نیشکر مزرعه ای که دارای رشد مناسب یا دارای علف های هرز کمتری باشد وجود نداشت، دو ماه پس از اینکه آقای مهندس نبوی در شرکت قبول مسئولیت کردند ایشان از بین حدود ۳۰ نفر کارشناسان کشاورزی و پس از مصاحبه هایی که صورت گرفت بنده را بعنوان مسئول بازسازی مزارع انتخاب نمود و در آن مقطع مسئولیت کشت و کار و دفع آفات به بنده واگذار شد، و البته برای سهولت و رفع موانعی که در نامه نگاری های معمول و اداری وجود دارد یک سمت تام الاختیار بودن هم به اینجانب داده شد که مسبوق به سابقه هم نبود و در آن سال موفق شدیم ۴ هزار هکتار از اراضی را بازسازی و کشت کنیم و این آغازی بود برای شروع همکاری با آقای مهندس نبوی که الحمد الله تا حال نیز ادامه داشته.
خاطره ای از دیدار با وزیر کشور کوبا و سفر به آن کشور؟

پس از بازدیدی که آقای دکتر کلانتر وزیر جهاد کشاورزی بهمراه وزیر شکر کشور کوبا از شرکت هفت تپه داشتند، وزیر کشور کوبا جهت بازدید کارشناسان صنایع نیشکری که البته در آن زمان فقط شرکت های کارون و هفت تپه را شامل می شد دعوت بعمل آمد، که این سفر در بازگشت بدلیل تحولاتی که در جهان اتفاق افتاد از جمله برداشتن دیوار برلین و فروپاشی شوروی سابق پرواز ها کنسل شد و ما مجبور شدیم بیش از یکماه در کشور کوبا ماندگار شویم که در آنجا متوجه شدیم علی رغم تبلیغاتی که درمورد فیدل کاسترو صورت گرفته بود مردم آن کشور در شرایطی مناسبی بسر نمی بردند البته از نظر تحصیلی و بهداشت درمان تامین بودند .
تاثیر و نقش بچه های جبهه در بازسازی هفت تپه؟ پس از پایان جنگ این ذهنیت در بنده وجود داشت که میتوان از پتانسیل رزمندگانی که از جبهه فارغ شده بودند در جبهه اقتصادی نیز استفاده کرد که این تفکر با حضور آقای مهندس نبوی د رشرکت هفت تپه به عینیت رسید و پس از دیداری که احتمالا با جناب آقای کلولی از فرمانده هان دفاع مقدس صورت گرفت با استفاده از ماشین آلات بازمانده از جنگ و پتانسیل رزمندگان بازسازی هفت تپه به بهترین شکل ممکن صورت گرفت که بدون حضور از جنگ برگشته ها امکان کشت ۴ هزار اراضی وجود نداشت.
بعد از شرکت هفت تپه؟ در اولیل سال ۱۳۷۱ و پس از اینکه شرکت هفت تپه از تولید ۴۷ هزار تن به حدود ۱۰۰ هزار تن شکر سفید رسید که ظرفیت اسمی آن شرکت بود. آقای مهندس نبوی از این شرکت کنارگیری کرد و سپس بعنوان قائم مقام مدیر عامل طرح توسعه مشغول بکار شد که بدلیل اختلاف نظر کاری از طرح توسعه منفک و عنوان مدیر عامل آب و خاک کشور منصوب شدند.
چه تصمیمی در دوران کاری خود گرفته اید که اگر به گذشته برگردید انجام نمیدهید؟ این طبیعی است چون اگر انسان امروزش مانند دیروزش باشد متضررشده، یادم هست که در هفت تپه برای آماده سازی مزارع از ۴ هزار هکتار نزدیک به ۲ هزار هکتار از مزارع را حداقل از ۴ بار عملیات ساب سویلر ۳ بار آن را با دیپرهایی که موشکی روی آن بود و آن هم با عمق ۹۰ سانتی متر مفید انجام دادیم که در حال حاضر به این عملیات اعتقاد ندارم و اگر بطور مثال تراکتور های چرخ لاستیکی با قدرت حداکثر ۳۰۰ اسب بخار به همکاران توصیه میکنم یکبار دیپر زدن با عمق ۹۰ سانتی متر انجام بدهند چون بیشتر با ۴۰ الی ۵۰ سانت سطح زمین کار داریم تا خیلی پایین تر.
آقای مهندس بفرمائید در سال ۱۳۷۷ کارون را چگونه دیدید و اصولاً چگونه کارون را تحویل گرفتید؟
کارون به دلیل شرایط متاثر از جنگ و نحوه اداره کردن آن از طریق بانک های صاحب سهم آن و هم فکر نبودن اعضای هیئت مدیره و پروازی بودن مدیران که منجر به اتخاذ تصمیمات آنی میشد از یک طرف و از نگاهی دیگر قطع ارتباط علمی با جهان و فاصله گرفتن از پیشرفت های علمی و اشغال کردن پست ها توسط افرادی که سواد کافی برای اداره کردن آن جایگاه را نداشتند دچار رکود در تولید و بحران در مدیریت شده بود. مثلا در حوزه تجهیزات مکانیکی که توسط مدیریت وقت آن حوزه رها شده بود با دستور آقای مهندس نبوی بنده دفتر کارم را در آن محل قرار دادم از تراکم وسایط نقلیه جای سوزن انداختن نبود و پیشنهاد مدیران در آن مقطع افزایش محیط کار حوزه تجهیزات برای نگهداری وسایل و خودرو های معیوب بود که بنده عرض کردم چرا بجای بزرگتر کردن محیط در فکر تعمیر وسایل و اضافه کردن آنها به سیستم نیست، وضع کارخانه از تجهیزات مکانیکی بدتر و واقعیت کشاورزی اندکی بهتر از این دو بود.
میانگین تناژ نیشکر در هر هکتار در زمانی که کارون را تحویل گرفتید چقدر بود؟
حدود ۶۰ تن در هکتار
میانگین تناژ نیشکر در هر هکتار در مقطعی که شرکت را تحویل دادید به چه تناژی رسیده بود؟
به حدود ۹۴ تن در هکتار
با توجه به یخ زدگی مزارع آیا تمهیدات لازم برای آن دیده شده؟
البته در طول ۴۰ سال گذشته ما در ۳۲ سال آن شاهد یخ زدگی و سرمای زیر صفر درجه بوده ایم و اصولا ما باید تمهیدات لازم را پیش بینی بکنیم، تا ظرف مدت ۱۰۰ الی ۱۱۰ روز محصول خود را برداشت کنیم و هر چه این زمان بیشتر باشد در سال بعد هم اثر منفی خواهد گذاشت.
مشکل اصلی کارون در واقع کارخانه است البته خدایی ناکرده این متاثر از عدم دانش فنی همکاران خوبمان در این واحد نیست، یادمان باشد در چندین سال گذشته داد و ستد علمی با دنیا قطع بوده بنابراین طبیعی است وقتی میخواهیم بروز باشیم یا باید از آنها کارشناس بخواهیم جهت انتقال تجربه یا همکاران ما باید به آنجا بروند که البته انتخاب افرادی که دارای شرایط تحصیلی و هوش مناسب هستند باید اعزام و بکار گیری شوند.
چه عددی از ۱ تا ۲۰ به واحد های زیر بصورت تخصصی و در مواردی بعنوان یک ناظر و همکار اختصاص می دهید؟
معاونت کشاورزی؟ ۱۵ یا ۱۶
بهترین عملکرد در بین واحدهای کشاورزی؟

در مجموع واحد چهارم و دوم کشاورزی هم با حوله تر برخورد کرده اند و هم زحمت بیشتری کشیده اند ضمن اینکه منکر زحمات جناب آقای مهندس سامی کهنکی و مهندس غلامپور هم نیستم، واحد چهارم در سال اول یعنی سال ۹۳ وضعیت محصول آن بصورتی بود که آقای مهندس نبوی پس از چند بازدید که از آن انجام داده بود اعلام کردند تنها راه حل که همه مزارع این واحد را با هم آیش کنیم در غیر اینصورت نگهداری وضع موجود خیلی زمان بر است ولی در حال حاضر ۱۲۰ تن متوسط پلنت و راندمان نیشکر راتون آن هم بسیار خوب است و مضافاً باید اذعان کنم بنده به نوبه خود با ۴ مدیر فعلی کشاورزی به مراتب در مقایسه با مدیران دوره اول که در کارون مشغول بوده ام بسیار بهتر دیدم، مستعدتر هستند.
بازرگانی: خیلی خوب همکاری کرده مستحق نمره ۱۶ و حتی بالاتر هستند.
اداری: من از حوزه اداری راضی هستم، برخی از سمت های حوزه اداری باید با تامل بیشتر برخورد کنند و بار خود را نباید به دوش مدیر عامل بیندازند نمره اینحوزه را من ۱۷ میدانم.
تحقیقات کشاورزی:۱۲ و حداکثر ۱۳ و این نشان دادن ضعف حوزه مربوطه نیست در واقع انتظار از این حوزه بیشتر است، کارهای روتین را بخوبی انجام می دهند ولی در نو آوری مقداری کم کاری صورت گرفته.
تجهیزات مکانیکی: این حوزه هم حدود ۱۲ و حداکثر ۱۳ است در این حوزه دو کار عمده در حال حاضر وجود دارد یکی ماشین های هاروستر و دیگر سرویس دهی است که بسیار حیاتی است در واقع ریزش نیروی انسانی در بخش های مختلف این حوزه نمی تواند بدون تاثیر باشد.
مالی: در مجموع نمره ۱۵ را می توان برای آن در نظر گرفت.
لطفاً لطفاً نظر خودتون را در مورد اصطلاحات و اشخاص زیر در یک جمله بیان کنید؟
قیصر امین پور: خاطرات دوران نوجوانی ، ناراحت از درگذشت این چهره ادبی
سد دوم گتوند: ای کاش انجام نمی شد، طرحی که کارشناسی لازم روی آن صورت نگرفت!
مهندس میرزاپور: مدیر موفقی که زیاد بار شرکت را به دوش میکشد که البته بخشی از آن اجتناب ناپذیر است که عملکردش موجب بالا رفتن اعتماد به نفس پرسنل شده، موفق ترین مدیر عامل بعد از انقلاب شرکت کشت و صنعت کارون
آیت الله هاشمی رفسنجانی: حدود ۲۴ ساعت بطور مستقیم در خدمتشان بودم جهت بازدید از طرح های توسعه طرحهای توسعه بودم، باهوش زیرک و ملی گرا
انقلاب: اجتناب ناپذیر ایجاد فضایی جدید
مهندس کریمی: از مدیران فعال قبل از انقلاب و کاردان و ناموفق در دوران پس از انقلاب
مهندس نبوی: شیفته در شخصیت این مرد که خدایی ناکرده اگر عیبی هم که در هر انسانی حقیقتاً وجود دارد داشته باشد من این عیوب احتمالی را نمی بینم.
مهندس بهرامی: آخر خط، علاقه مند به کار ، راضی از زندگی بسیار سپاسگزار و شاکر خداوند.

همچنین ببینید

جلسه پایانی تعمیرات تابستانی کارخانه مجتمع عظیم کشت و صنعت کارون برگزار شد.  

  به گزارش روابط عمومی و ارتباطات دراین جلسه که باحضور مدیرعامل اعضاء هیئت مدیره …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *